AA amyloidóza

AA amyloidóza, dříve také nazývána sekundární nebo reaktivní amyloidóza, se vyskytuje u pacientů s dlouhodobými zánětlivými poruchami (např. s revmatoidní artritidou nebo zánětlivými střevními infekcemi). Počet pacientů, kteří tímto typem amyloidózy onemocní, v posledních letech klesá díky možnosti včasného záchytu a léčbě zánětlivých onemocnění.

Zánětlivé onemocnění způsobují změny v chemickém složení krve, při kterých se může zvýšit hladina SAA (z anglického serum amyloid protein) proteinu v séru nad normální hodnoty. Tyto hodnoty zůstávají zvýšené, dokud je onemocnění aktivní. SAA proteiny se pak u některých lidí mohou dále přetransformovat do vláken AA amyloidózy a ty se poté ukládají do tkání a orgánů.

Symptomy AA amyloidózy jsou nespecifické, často se ale objevují otoky kotníků a nohou, žaludeční problémy. Dominantně jsou postiženy ledviny, v menším případě slezina, střeva a nadledvinky. Postižení srdce bývá vzácné (4 %). Protože AA amyloidóza koreluje s výskytem SAA proteinu, snížení hladiny SAA proteinu na normální hodnoty může vést ke zlepšení funkce postiženého orgánu (případně postižených orgánů). Prognóza u pacientů s AA amyloidózou je při udržované normální hladině SAA proteinu příznivá.